Banán Kdo z vás ho nemá rád? Kdo z vás po něm nikdy nesáhl, když potřeboval rychlou, lehkou…

Banán

Kdo z vás ho nemá rád? Kdo z vás po něm nikdy nesáhl, když potřeboval rychlou, lehkou svačinu před tréninkem, po něm, nebo třeba na horách. Asi není náhodou, že banán skutečně patří mezi nejoblíbenější ovoce na světě

Druhů banánů je celá řada, ale pro nás je nejobvyklejší klasický žlutý banán, který je ale v nezralém stavu nazelenalý.

Banán v sobě skrývá naprosto skvělou směsici vitamínů a minerálů, jen tak pro zajímavost je hojně vyhledáván kvůli draslíku, hořčíku, vlákniny a antioxidantů. A kvůli sacharidům po něm saháme právě před/po zátěži dá se říct až intuitivně.

Banány mohou být skvělým pomocníkem v mnoha směrech…

Mohou pomoct s hubnutím….

..tedy, spíš mají schopnost, že se po banánu cítíme relativně sytí a to za cenu toho, že banán nemá příliš kalorií. Samozřejmě nikdo nezhubne po konzumaci banánů, ale je to jedna z ideálních potravin ve zdravém a vyváženém jídelníčku.

Podporují zdraví srdce…

…právě pro svůj vysoký obsah draslíku, je velmi důležitý prvek pro zdravé srdce, zejména pro regulaci krevního tlaku.

Strava bohatá na draslík může pomoci snížit krevní tlak a lidé, kteří jí hodně draslíku mají až o 27% menší riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění než ostatní.

Stejně tak již zmíněný hořčík má pozitivní vliv pro správné fungování srdeční činnosti.

Jídlo sportovců…

...jak už jsem zmínil výše, banán je ideální pro aktivního člověka. Proč tomu tak je?

Banány jsou často považovány za dokonalé jídlo pro sportovce, a to zejména díky vysokému obsahu živin a snadno a dobře stravitelných sacharidů. Díky obsahu hořčíku může mít také pozitivní vliv při boji s křečemi spojenými s vysokou sportovní aktivitou.

Navíc se velmi dobře skladují, a tak není problém jej vždy přihodit do batohu či tašky.

Dostupnost a využití.

Banány jsou oblíbené i pro svou dostupnost. Najdeme je v každém obchodu, a navíc za přátelskou cenu. Zmiňuju tady celou dobu to, že si banán můžete vzít a v rychlosti sníst kdekoliv, což je pravda, ale to není zdaleka jeho konečné využití.

Popravdě, u nás doma kupujeme každý týden velký trs banánů s hlavním cílem – nechat je lehce změknout a zhnědnout…proč? Protože jsou pak skvělým základem pro nejlepší bannana bread, banánové lívance, smoothie či zmrzlinu.

Zhnědlé banány jsou sladké, není pak potřeba vzniklé produkty čímkoliv doslazovat či dochucovat. Všechny výše zmíněné jídla jsou rychlá a jednoduchá a řeší ideální variantu svačin do krabičky pro aktivní den každého z nás…a navíc je to největší dobrota.